IE6’ya elveda demenin zamanı gelmedi mi?

Biz yazılımcı ve programcılara internette iş yapmayı işkence haline getiren internet tarayıcısı Internet Explorer 6 yakında tarihe karışacak. 13 Marttan itibaren çoğu sitenin Internet Explorer6 desteğini çekeceği öngörülüyor. Youtube 13 Mart, Facebook ise bir süredir IE6 kullanıcılarına internet tarayıcılarını güncellemeleri konusunda uyarı veriyor. Bunun yanı sıra Google’ın da birtakım uygulaması olacak.

Microsoft ise bu gelişmelere kayıtsız kalmayarak, sürekli güncelleştirme uyarılarıyla kullanıcıların internet explorer 8’i yüklemelerini öngörüyor.

Peki ben nasıl güvenilir şekilde tarayıcımı güncelleyebilirim derseniz işte size çeşitli tavsiyelerim:

1. Windows güncelleştirmelerinizi yaparak zahmetsiz geçişi yapabilirsiniz.

2. Microsoft IE8 sayfasından üstteki menüde IE8 download bağlantısına tıklayarak bölgeyi ve işletim sisteminizi seçerek indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bulma işlemi size zahmetli geldiyse burayı tıklayarak yolunuza devam edebilirsiniz. :)

3. Diğer tarayıcılara yönelebilirsiniz. Bu konu için öncelikli olarak belirtmeliyim ki bu söylediğimi çoğunuz anlamayabilirsiniz fakat internet bilgisi az ileri seviyede olan kişiler bu söylediklerimi anlayabilecektir.

Şimdi gelelim benim sizlere önerdiğim internet explorer harici tarayıcılara:

3.1 Google Chrome:
Yaklaşık 1.5 yıl önce Google kendine ait tarayıcıyı piyasaya sürdü. Ve şu anda bu alanda kendine iyi bir pazar payı elde etti. Burası işin hikaye kısmıydı:)

Size neden bu tarayıcıyı öneriyorum kısmına gelirsek, standart kullanıcı için çok kullanışlı ve özellikle bilgisayarınızı az yoran bir yapıya sahip. Bunun için Google Chrome kurabilirsiniz.

Chrome ücretli mi?
Hayır tamamen ücretsiz.

Nasıl kurabilirim?
http://www.google.com/chrome/ sayfasına giderek gerekli yönergeleri sağladığınızda kolay şekilde Google Chrome’u indirebilirsiniz.

3.2 Mozilla Firefox:
Mozilla Firefox Internet Explorer’dan sonra en yaygın kullanılan bir tarayıcıdır. Çoğu programcının geliştirme araçları barındırmasından dolayı tercih ettiği bir tarayıcıdır.

Size neden bu tarayıcıyı öneriyorum kısmına gelirsek, esnek yapısıyla interneti keyifli şekilde dolaşabilirsiniz. Fakat bir eksikliği var, RAM kullanımı diğerlerine göre daha yüksek. Yani bilgisayarınızı biraz yavaşlatabilir.

Firefox ücretli mi?
Hayır, Firefox da tamamen ücretsiz.

Nasıl kurabilirim?
http://www.mozilla-europe.org/tr/firefox/ sayfasına giderek Ücretsiz İndir bağlantısına tıkladığınızda bu tarayıcıyı indirebilirsiniz.

3.3 Opera:
Bilgisayarımda bulunan fakat pek alışamadığım bir tarayıcıdır. Geçenlerde yapılan bir araştırmaya göre bilgisayarınızı en az yoran tarayıcı budur. Fakat fazla tercih edilmediği de aşikardır.

Opera ücretli mi?
Hayır, Operayı ücretsiz şekilde indirebilirsiniz.

Nasıl kurabilirim?
http://www.opera.com/ sayfasına giderek “Download Opera” bağlantısına tıkladığınızda bu tarayıcıyı indirebilirsiniz.

Bugünlük benden bu kadar. Sizler adına faydalı bir yazı olduğuna inanıyorum. Umarım en yakın zamanda tarayıcılarınızı günceller, biz geliştiricileri de rahata kavuşturmuş olursunuz.

Bunun haricinde kullanabileceğiniz tarayıcılar da bulunmakta fakat genel itibariyle bu tarayıcılar kullanıldığı için bunları yazdım. Umarım faydalı bir yazı olmuştuştur.