HTML5 ve Tercih Nedenleri

HTML, internette veri paylaşımı için kullandığımız sitelerimizi üzerine inşa ettiğimiz metin tabanlı bir dildir. HTML5 öncesinde kullandığımız HTML4.1 ve onun arayüz destekçisi CSS ile her ne kadar düzenli kod yazarsak yazalım HTML5’e kıyasla işlevselliğin bozulduğunu söylemek mümkündür. İşte bu sebeplerle yeni bir sürüme ihtiyaç duyulmuş ve HTML5 yeni bir internet standardı olarak web dünyasına sunulmuştur.

HTML5, yapı olarak HTML’nin son sürümüdür. Bu yazıda HTML5’in teknik özelliklerine değinmeyeceğim. Zaten şurda güzel bir şekilde sunulmuş. Bu yazıda HTML5’in web uygulamaları için neden tercih edilmesi gerekliliğini aktarmaya çalışacağım.

HTML5 kullanıcı arabirimi geliştiricileriyle, sunucu uygulama geliştiricilerini temek bir yapıda buluşturmaktadır. Bu durum yukarıda bahsettiğimiz işlevselliğin ve kod düzeninin daha sağlıklı yapıya kavuşmasını sağlamaktadır. Böylece farklı platformlara uygulanmış katman ve görüntüler elde edilebilecektir. Farklı deneyimler birbiriyle buluşacak, tecrübeler ortaya konacak ve bu da gelişim sürecini hızlandıracaktır.

HTML5 CSS3 ve Javascript altyapılarıyla sürekli gelişirken, geliştiricilerde de yenilikler açısından heyecan uyandırmaktadır.

1- HTML5 Bugünü ve Geleceği

HTML5, 2009 yılında piyasaya sürüldü. Önümüzdeki yıl tamamlanması planlanan, web tasarım açısından önemli bir ileri teknolojiyi temsil etmektedir. Bu etiketleri basitleştirmek, birçok teknolojiden oluşmaktadır. Henüz tamamen bitmemiş olsa da, pek çok web sitesi kendini HTML5’e adapte etmiştir. Bunun sebebi geniş tarayıcı desteği ve ihtiyaçlara en uygun şekilde sunulmasıdır.

2- Daha Fazla İşlevsellik

HTML5’in can alıcı noktası işlevselliği. Sürüm, JS ve CSS3 ile harmanlandığında, gelişmiş yerel tarayıcı işlevselliğini alacak. Daha az çabayla ve gereksinimle Java ve Flash uygulamaları HTML5 ile çözülebilmektedir. Bu konuda zamanla daha da iyi konuma gelecektir.

HTML5 eninde sonunda web tabanında Flash uygulamalarını sonlandıracaktır fakat burada asıl amaç Flash’ı bitirmek değil; webe uygun uygulamalar geliştirerek, HTML5’i daha işlevsel ve yararlı araç haline getirmektir.

3- Uygulanması daha kolay

HTML5’in web uygulaması için neden doğru yol olduğunu gösteren bir diğer neden ise uyumluluk sağlanması, çeşitli platformlarda dağıtılabilir olmasıdır. Aynı zamanda, bir önceki sürümlere göre daha kolay ve uygulaması hızlıdır. Çünkü belirli temeller üzerine oturtulmuştur ve arayüz geliştiricileriyle, sunucu uygulama geliştiricisinin aynı dili konuşmasını hedeflemektedir. Bu şekilde zamandan yapacağınız bu tasarrufla site içeriğinize odaklanabilirsiniz.

Oyun ve uygulama geliştiricileri kullanılan teknolojinin iyi bilinmesinden dolayı HTML5’i tercih etmektedir ve buna ihtiyaç duyulmaktadır. Çünkü teknolojisi bilinen bir yapıda proje yürütmek ve işbirliği sağlamak daha kolay olacaktır. Geliştiriciler HTML5 sayesinde birbiriyle uyumlu tasarımlar üretebilecektir.

4- Mobil platformlarda kullanım

HTML5, mobil platformlar için daha hafif, erişilebilir ve uyarlanabilirdir. Standart web siteleri oluşturma, mobil uygulamalar için web siteleri üretmek için HTML5 kullanabilirsiniz. Böylece çevrimdışı depolama, coğrafi konumu ve touch gibi mobil belirli işlevleri gerçekleştirmek için daha kolay hale getirecek.

Henüz mobile uyarlanmamış web sitenizin mobil cihazlarda görüntülenmesi, sitenizin mobil cihazlara uygun olduğu anlamına gelmez. Mobil siteler daha az kaynak kullanımını gerektirir. Bu da yukarıda anlattığım özellikler dahilinde HTML5 ile mümkün olacaktır.

Compuware’in “Kullanıcıların Mobil Ortamdan Bekledikleri” araştırmasına göre kullanıcılar genel olarak mobil deneyimin masaüstü deneyimi kadar iyi olmasını beklemektedir.

Araştırmaya göre;

– Mobil cihaz kullanıcıların %60’ı mobil bir sitenin 3 saniyeden daha kısa sürede açılmasını bekliyorlar.
– Mobil kullanıcıların %71’i mobil bir sitenin masaüstünde açılan bir site kadar hızlı yüklenmesini bekliyor.
– %78’’i eğer bir site başlangıçta yüklenmezse, en fazla iki kez tekrar deneyecek.

Bu sadece araştırmanın performansa dayalı sonuçları. Gördüğünüz gibi mobil siteler için istenen özellikler HTML5’in gerekliliğini ortaya koymaktadır. Web siteniz var ve hala mobile uyarlamadıysanız ya da bu uyarlama kötü bir uyarlama olduysa sizi şu iki sonuç bekliyor:

– %40’ı kötü bir mobil deneyim yaşadıktan sonra rakip siteye yönlendi.
– %57’si mobil sitesi düzgün çalışmayan bir firmayı önermeyeceğini belirtti.

Mobil siteleriniz için uygulayacağınız en düzgün altyapı kuşkusuz HTML5’tir. Siz de bu araştırmalardan avantajlı çıkan taraf olmak istiyorsanız HTML5 kullanmanız için bir sebebiniz daha var.

5- Daha Semantik

Gün geçtikçe daha fazla semantik yapıya kavuşmayı hedefleyen ve bu çalışmalarını bu yönde yoğunlaştıran arama motorları için HTML5’in semantik yapısı daha fazla öneme sahip.  HTML5 ile web platformuna birçok yeni element girdi. Bunlardan bazıları header, hgroup, nav, article.

Örneğin header için kullanılacak bir yapıda;

<header>
<hgroup>
<h1>Sayfa başlığı</h1>
<h2>Sayfa alt başlığı</h2>
</hgroup>
</header>

header, yer aldığı alanın tepe noktasını ifade eder. hgroup ile başlıklar gruplanmış olur ve altında yer alan h değerleri arama motorları için sayfanın “özet geç isteği”nin yanıtıdır.

Aynı şekilde nav etiketi sayfa içeriklerinin kısayolunu, article ise sayfanın metin alanını temsil eder.

Gördüğünüz gibi HTML5 sayesinde web siteleri arama motorları tarafından daha sağlıklı bir şekilde analiz edilebilmektedir.

6- Daha Fazla Etkileşim

HTML5; animasyon, sürükle ve bırak, multimedya ve yerli form gibi unsurlar uygulamasına olanak tanır. Flaş’ta yapabileceğiniz birçok şeyi hatta daha iyisini HTML5 ile çok daha iyi bir şekilde yapabilirsiniz. Aynı şey Java uygulamaları için de söylenebilir.

İş gereksiminiz ne olursa olsun, HTML5 ile çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. HTML5 ve tamamlayıcısı CSS3 için hazırlanmış birçok kaynak sitesi bulunmaktadır. Sürekli gelişen bir yapı olduğu için bu araçları takip etmekte yarar var.

Kısacası, HTML5 web projeleri için neden iyidir sorusunun cevabı kesinlikle daha fazla işlevsel oluşudur. Bu geçici bir heves değil, işleri basite indirgemek için kolay bir yoldur.

Sonuç: HTML5 bizlere daha iyi web sitesi yapmak ve az çabayla daha fazla kazanmak için yardımcı olmaktadır.

Kaynaklar

– http://slides.html5rocks.com/

– http://www.ourtuts.com/why-html5-is-good-for-your-web-projects/

http://www.gomo.com.tr/tr/d/neden-go-mo/#mobil-neden-onemli

– http://tr.wikipedia.org/wiki/HTML5

http://www.instantshift.com/2012/07/20/the-evolution-of-html5-infographic/

-http://sixrevisions.com/content-strategy/what-potential-impact-can-html5-have-on-seo/

-http://www.w3.org/TR/html5/links.html#linkTypes